Program 1
1. JUSTE DE L'EAU, Carlos De Carvalho (4’42”/Franţa)
2. DÉJÀ-MOO, STEFAN MÜLLER (10'/Germania)
3. MILK, Bastien ROGER (8′30′′/Franţa)
4. THE GIRL WHO MISSED THE BUS, Anne Lucht (1'40"/Germania)
5. THE CANDY TREE, Somnath Pal (6'20"/India)
6. COPIA "A", Pablo Alberto Diaz, Gervasio Rodriguez Traverso (5'30"/Argentina)
7. GYROS DANCE, Piotr Loc Hoang Ngoc (14’29”/Polonia)
8. TRIAL&ERROR, Antje Heyn (5’27”/Germania)
9. WHAT A PEACEFUL DAY, Eden Chan (4’45”/Taiwan)
10. POILS, Delphine Hermans (8’44”/Belgia)
11. MARCHE ARRIERE, Ayce Kartal (4'/Franţa)
12. THE INKWELL SHUFFLE, Christopher Diaz (2’28”/Canada)
13. HELLO TOURIST, Gergely Szilárd (1’50”/România)
14. CHRONIQUES DE LA POISSE, Osman Cerfon (6’17’’/Franţa)
15. ROBOTHERAPY, Manuel FERRANTE, Fabien JULVECOURT, Pierre PAPPALARDO, Antoine PETITGAND (5’30“/Franţa)
16. JUST THE BEGINNING, Abraham Lopez Guerrero (7’16”/Spania)
17. SAILOR'S GRAVE, Isabel Herguera (5’12”/Spania, Columbia, Oman, China, Canada, SUA)
18. RZEKI, Daria Kopiec (2’28”/Polonia)
105 minute
Program 2
19. B/W RACES, Jacopo Martinoni (2’26”/Italia)
20. ONCE UPON A LINE, Alicja Jasina (7'/SUA)
21. LE PETIT CORDONNIER, Galaad Alais, Terry Bonvard, Charley Carlier, Romain Cislo, Pierre-Yves Lefebvre, Philippe Lim, Benjamin Mariotte, Karen Nawfal (5’32”/Franţa)
22. UN CONTE, Guillaume ARANTES (2'28"/Franţa)
23. PREY, Boyoung Kim (4’/Coreea de Sud)
24. L’ENEVELOPPE JAUNE, Deplhine Hermans (9′16′′/Belgia)
25. FURNICO & FIOFO, Fernando Miller (8'/Brazilia)
26. THE ALAN DIMENSION, Jac Clinch (8'47"/Marea Britania)
27. HEROIC FANTASY, Tun Kai Hsu (6'/Taiwan)
28. MAGNUS MAXIMUS, Emanuel Strixner (7'/Germania)
29. EL VENDEDOR DE HUMO, Jaime Maestro Selles (6'34"/Spania)
30. TOUGH JOE, Anton Korolyuk (3’21”/Rusia)
31. DEAR SNOW WHITE, Fang Hsin Kai (8'32"/Taiwan)
32. CUPIDON, Simon Bau, Clémentine Choplain, Marie Ecarlat, Benoît Huguet, Julien Soulage (7'18"/Franţa)
33. PREMIER AUTOMNE, Carlos De Carvalho&Aude Danset (10’30”/Franţa)
34. ARK, Grzegorz Jonkajtys (8’11′′/Polonia)
35. THE FLOWER, Dale Hayward & Phil Dubrowsky (1'/Canada)
106 minute
Program 3
46. POST, Matthias Bruhn & Christian Asmussen (13'20"/Germania)
37. TRES SEMANAS EM DEZEMBRO, Laura Gonçalves ( 6'13"/Anglia)
38. THE SPARROW WHO KEPT HIS WORD, Dimitri Geller (6'40''/Rusia)
39. GRUBY I CHUDDY, Aleksandra Brozyna (8'41"/Polonia)
40. ENGEL ZU FUB, Jakob Schuh & Saschka Unseld (6'27"/Germania)
41. LABYRINTHE, Mathieu Labaye (9'23"/Belgia)
42. 366 TAGE, Johannes Schiehsl (12'12''/Germania)
43. PILETA LIBRE, Pablo Penchansky (5'47''/Argentina)
44. MIMMA, Calvin Antoine Blandin (12'40"/Franţa)
45. RABBIT BLOOD, Yagmur Altan (4’41''/SUA, Turcia)
46. MY STRANGE GRANDFATHER, Dina Velikovskaya (8'40"/Rusia)
47. BENDITO MACHINE V – PULL THE TRIGGER, Jossie Malis (12’/Spania)
106 minute